האתר עולה בדפדפן: explorer /Microsoft Edge / 
         ולא עולה בדפדפן: mozilla / firefox

[התנתק]

   גירסת דמו    כניסה לתפריט למנויים

שליפת מילים

שליפת מילים (שיום, באנגלית: naming) – היכולת למצוא את שם החפץ בזיכרון כדי לומר אותו בקול רם.
הקושי בשליפת מילים – אחת הבעיות השכיחות ביותר שבעטיין ילדים מגיעים לטיפול אצל קלינאית תקשורת.
חשוב להבין את ההבדל בין אוצר מילים דל לבעיית שליפה: במקרה של אוצר מילים דל, הילד פשוט אינו מכיר את המילה. לעומת זאת, במקרה של בעיית שליפה, הילד מתקשה להיזכר במילה שהוא כבר מכיר.
לעתים, באותה שיחה הילד יכול להשתמש במילה פעם אחת ואז להתקשות להשתמש בה שוב. לדוגמה: "הייתי בגן חיות וראיתי פיל, ג'ירפה וזברה. אחר כך שיחקתי עם ארנב, אבל הכי אהבתי את... נו, איך קוראים לה... חיה עם צוואר ארוך ונקודות..."
בעיות שליפה נגרמות בעיקר בשל קושי בזיכרון ארוך טווח ובשל אחסון מילים לא נכון. המטופלים הסובלים מבעיות שליפה שוכחים בעיקר את המילים הנדירות יחסית באוצר המילים היומיומי שלהם.
המקור לבעיות שליפה יכול להיות מולד או נרכש (מחלות נירולוגיות או חבלות ראש).
שליפת המילים היא מיומנות חשובה מאוד ליצירת תקשורת מילולית. ילד שאינו זוכר את המילים, נתקע, אומר מילים כלליות כגון "נו, זה", "איך קוראים לו?", ולפעמים מחליף את המילה במילה אחרת מאותה קטגוריה (ינשוף במקום עטלף או תיק במקום ארנק) או במילה הדומה מבחינת המבנה הפונולוגי (שמש במקום שמן).
לעיתים "היעלמות" המילים מהזיכרון גורמת לילד לוותר מראש על המשפט שרצה לומר. כמו כן, בקרב המטופלים עם בעיות שליפה, עולה השכיחות של קשיים ברכישת הקריאה, מכיוון שקריאה היא למעשה תהליך שיום מהיר ומדויק של סמלים גראפיים (אותיות).
בטיפול, קלינאית התקשורת שמה לב לסוג ההחלפות שהילד עושה ולסוג הרמזים המסייעים לו. חלק מהילדים נעזר ברמזים פונמיים (צליל או הברה פותחת במילה) ולקבוצת הילדים עם קשיי השליפה מסייעים רמזים סמנטיים (קטגוריה, תפקיד, צורה, צבע, גודל). עניין זה עקרוני כדי להבין באיזה שלב של תהליך השליפה הילד נתקע. במהלך השליפה המוח עובר את התהליכים הבאים

מזהה חפץ מחפש לאיזה קטגוריה החפץ שייך; מה תפקידו, מה גודלו, מה היא צורתו, אילו חלקים מרכיבים אותו ועוד מאתר את כמות ההברות, הברה מוטעמת, הצלילים, המרכיבים את המילה ומיקומם
 בטיפול מלמדים את הילד לשייך את המילים לקטגוריות ולתת-קטגוריות רבות ככל האפשר, דואגים שהילד ילמד לאחסן את המילים בצורה נכונה ולקשר אותן לכמה שיותר מאפיינים סמנטיים, גורמים לילד לשלוף את המילה בנסיבות שונות – לפי הגדרה, דרך שליפת הפכים ודרך מציאת אנלוגיה מילולית ומלמדים אסטרטגיות.
"עוברים דירה"  – משחק טיפולי ובו סיפור, המלמד מיון ומציאת פריטים יוצאי דופן בארבע רמות שונות בסיטואציה יומיומית: למשל, הילד עובר דירה וצריך לסדר את כל החפצים, לקשט את המלונה של הכלב ולחגוג לו חנוכת בית. המשחק פותח בידי קלינאית תקשורת, והוא עובד על הפשטה מילולית, על מיון ועל הכללה.
מתאים לבני שנתיים עד שש.
 "משבצות שפה" – משחק העובד על שליפה באמצעות מטריצה וגורם לילד לזכור את המילים, דרך שילוב מאפיינים סמנטיים ופונטיים בו-זמנית.
מתאים לבני ארבע ומעלה.

 "חלונות שפה"  – משחק העובד על שליפה לפי הגדרה, מעשיר את אוצר המילים ומשפר את היכולת להבין הוראות ואת זיכרון העבודה.
מתאים לבני שלוש עד שמונה.

 

"קלפי הקוסם" - משחק חינוכי תחרותי, המאפשר הפעלת אסטרטגיות ותכנון. המשחק עובד על קטגוריות ומושגי מרחב. המשחק מעניין ומתאים גם למבוגרים.
גיל 5-120
 "כוכבי שפה" – משחק טיפולי הכולל כמאה אנלוגיות מילוליות – המסייעות לפיתוח השפה ולשיפור שליפת המילים וההיגיון – וכן עשרות לוחות משחקי זיכרון ולוטו בנושאים: הפכים, קטגוריות, טעמים, קשר הגיוני ופעילויות מקוריות אחרות. המשחק מקדם למידה משולבת בהנאה, והוא פותח בידי קלינאית תקשורת.
מתאים לבני ארבע עד שמונה.
– משחק טיפולי הכולל כמאה אנלוגיות מילוליות – המסייעות לפיתוח השפה ולשיפור שליפת המילים וההיגיון – וכן עשרות לוחות משחקי זיכרון ולוטו בנושאים: הפכים, קטגוריות, טעמים, קשר הגיוני ופעילויות מקוריות אחרות. המשחק מקדם למידה משולבת בהנאה, והוא פותח בידי קלינאית תקשורת.
מתאים לבני ארבע עד שמונה.
"דיבור בשידור"- משחק טיפולי, העובד על שליפה ואוצר מילים, ארגון שפה, מסייע בלימוד אסטרטגיות שליפה דרך ניחוש מילים, הפכים, מילים נרדפות, השוואת דמיון ושוני ובנוסף מתרגל קריאה, כתיבה והבנת הנקרא. מתאים גם לילדים, שלמדו קריאה וזקוקים לתרגול בצורה מעניינת ומהנה.
גיל 6-12 
במשחק "צלילים וחלליות" מגוון פעילויות שונות לפתוח מודעות פונולוגית. המשחק עוסק בהברות וצלילים בתחילה, סוף ואמצע מילה, באבחנה שמיעתית ובניתוח מילים והברות. הפעילויות מגוונות ואחרי כל פעילות הילד מקבל "פרס" – תמונות לצביעה, פאזלים, בובות ממוחשבות, פוטו-רובוטים."צלילים וחלליות" כלי מצוין להכנת ילדים לקריאה ולטיפול בקשים ברכישת הקריאה, הקשורים למודעות הפונולוגית. משחק טיפולי מצויין להכנה לכיתה א'. המשחק פותח על-ידי קלינאית תקשורת.
גיל 6-4